Tato stránka v rámci poskytování služeb využívá cookies, pokračováním v návštěvě stránky souhlasíte s jejich používáním.

ROZUMÍM

Základní umělecká škola
Starý Plzenec

Lidový soubor Úslaváček

Dětský lidový soubor Úslaváček založila v roce 1992 paní učitelka Kateřina Palátová (zakládající členka dětských souborů Meteláček a Úsměváček, později členka souborů Úsměv a Lidová muzika z Třemošné).

Soubor zpočátku působil jako lidová muzika, jeho složení vycházelo z možností tehdy vyučovaných nástrojů, mezi nimiž chyběly klarinety – jejich hlasy proto suplovaly zobcové flétny. Program tvořily především písně z Plzeňska. S postupným utvářením taneční složky a doplněním klarinetů se začal rozšiřovat i repertoár. V dnešní době má už Úslaváček podobu chodské muziky (housle, kontrabas, klarinety), zobcové flétny se však nadále staly nedílnou součástí jeho nástrojového obsazení. Repertoár doplnily písně a tance z Chodska a v poslední době i písně a tance z jihozápadních a jižních Čech. Autorem většiny úprav je Kateřina Palátová (některé písně upravil také Karel Palát).

Taneční složku souboru tvoří tanečníci různého stáří od předškolních dětí až po patnáctileté. Vedení taneční složky a choreografii se v současnosti věnuje paní učitelka Petra Koňaříková. Jednotlivé složky souboru se scházejí k děleným i společným zkouškám, jejich vystoupení jsou příležitostí i k prolínání práce s dalšími obory (úprava jevištní scény žáky výtvarného oboru nebo spolupráce s pěveckým oddělením). Nedílnou součástí přípravy repertoáru jsou již tradičně konaná několikadenní soustředění celého souboru na různých místech Šumavy.

Úslaváček pravidelně připravuje vánoční koncerty a zpívání u stromečku, vystupuje při nejrůznějších regionálních akcích (Staročeské máje a Radoušovy hry, jimž v minulosti předcházel vlastní festival "Kdo probudí Radouše") i při příležitostech přesahujících region jižního Plzeňska (Veletrh cestovního ruchu v Plzni, Mezinárodní folklórní festival Plzeň, Folklórní festival v Mariánských Lázních a Dýšiné nebo dětský festival Stodský dudáček). Muzika se úspěšně zúčastňuje soutěží ZUŠ v kategorii lidových souborů, zpěváci zase soutěže dětských zpěváků lidových písní v Rokycanech s celostátním kolem ve Velkých Losinách.

30 let souboru Úslaváček

 

20 let souboru Úslaváček

 


27. 12. 2011

Vánoční vystoupení 2011

09. 06. 2009

Projekt Děti dětem – Úslaváček pro dětské domovy

Lidová hudba a písničky jsou nejlepším základem pro sdílení nejjednodušších hudebních zážitků mezi dětmi. Projekt "Děti dětem" se zrodil s myšlenkou rozdělit se o toto bohatství a předat je malým posluchačům z dětských domovů prostřednictvím jejich vrstevníků. Jeho záměrem bylo přiblížit dětem lidovou hudbu a tradiční zvyky z různých regionů Čech formou pásma písní a tanců propojených pohádkovým příběhem a inspirovat děti všech věkových kategorií k vlastnímu sebevyjadřování pomocí hudby, tance, divadla či výtvarného umění. Projekt "Děti dětem" vznikl za finanční podpory ÚMO Plzeň 3 s cílem oslovit co nejvíce dětských domovů i širší plzeňskou veřejnost s výhledem na možnou spolupráci.

Komponovaný hudebně - taneční pořad dětského lidového souboru Úslaváček při ZUŠ Starý Plzenec poprvé proběhl v sobotu 6. června 2009 od 17 hodin v Malém sále Měšťanské besedy v Plzni pod názvem "Vandroval Honzíček" (námět, scénář a režie K. Palátová a P. Borovský, choreografie E. Kabátová a A. Dankovičová, výtvarná spolupráce žáci VO ZUŠ Starý Plzenec pod vedením J. Frolíkové). Představení se zúčastnily děti z dětských domovů v Plzni, Nepomuku, Staňkově a Horšovském Týně. Projekt se stal nesporným přínosem i pro samotné členy Úslaváčku, pro něž je jistě vedle aktivní přípravy představení velmi cenné i samotné setkání se s problematikou dětí vyrůstajících bez rodičů.

Věříme, že podobné projekty budou pokračovat i v dalším období, nabízíme pořady pro děti ze základních škol i vánoční vystoupení pro širší veřejnost.

ZUŠ Starý Plzenec

Raisova 2
332 02 Starý Plzenec

Tel.: 377 966 167

E-mail: zus-plzenec@volny.cz

© 2007 - 2024 ZUŠ Starý Plzenec
FoxprofiLogo Foxprofi